این آزمون با تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


جزئیات برپایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن

رئیس ستاد اجرایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن با بیان اینکه این آزمون امسال در چهار رشته برگزار می‌شود، گفت: آزمون سراسری امسال در رشته‌های حفظ، مفاهیم قرآن، معارف اهل بیت (ع) و انس با قرآن برگزار می‌شود که زمان نام‌نویسی آن از ۱۸ آذرماه آغاز و تا ۲۰ دی‌ماه ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی خسروی روز سه‌شنبه (هفتم آذرماه) در نشست خبری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن که در معاونت قرآن و عترت برگزار شد، با بیان اینکه قرآن برای زندگی است و زندگی بدون وحدت و همدلی امکان‌پذیر نیست، اظهار کرد: متأسفانه گاهی برنامه‌های متعدد در جامعه که به نام قرآن برگزار می‌شد موجب از بین رفتن زحمات و ایجاد مشکلاتی در بین دستگاه‌ها و نهادها می‌شد. از ابتدای انقلاب همزمان با رشد حفظ قرآن آشنایی با مفاهیم و قرائت کلام وحی نیز ایجاد شده است و برخی با اهداف دنیوی در صد خنثی‌سازی این اقدامات بودند اما دلسوزان نظام تلاش کردند تا رویه واحدی در زمینه تحکیم امور قرآنی ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات خوبی که در سال‌های گذشته با عنایت مقام معظم رهبری انجام شد، حذف موازی‌کاری‌ها در عرصه قرآن بود که آقای حشتمی در این زمینه تلاش‌های بسیاری داشت. در این مدت سه فعالیت ارزشمند صورت گرفت که یکی ادغام اتحادیه‌های قرآنی بود، ‌دیگری ایجاد مرکز هیأت رسیدگی به امور موسسات قرآنی و سوم هم ادغام آزمون‌های قرآنی است که در این‌باره جلسات متعددی برگزار و نتایج خوبی حاصل شد.

خسروی ادامه داد: آزمون قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقاف در یک زمان و همسو برگزار می‌شود. ما برای اینکه این آزمون دچار مشکل نشود، شورای سیاست‌گذاری متشکل از معاونت قرآن و عترت ارشاد، مرکز امور قرآنی اوقاف، اداره کل قرآن و عترت وزارت آموزش و پرورش و همچنین اتحادیه‌های موسسات قرآنی تشکیل داده‌ایم.

وی یادآور شد: مخاطبان امسال چهار گروه هستند که عبارتند از: موسسات قرآنی، مراکز قرآنی بقاع متبرکه، دانش‌آموزان و مخاطبان آزاد که در هر رده سنی می‌توانند نام‌نویسی کنند. ثبت‌نام آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن از ۱۸ آذرماه آغاز و تا ۲۰ دی‌ماه ادامه دارد. کارت ورود به جلسه داوطلبان نیز از اول بهمن تا نهم اسفندماه صادر می‌شود.

خسروی تأکید کرد: آزمون کتبی تمام رشته‌ها پنج‌شنبه ۱۰ اسفندماه برگزار می‌شود و نتیجه آن ۱۱ اسفندماه اعلام خواهد شد. همچنین آزمون الکترونیکی درک معنا و تدبر در قرآن ۱۲ اسفند از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ برگزار می‌شود. آزمون شفاهی ویژه دانش‌آموزان و بزرگسالان نیز از ۱۲ تا ۱۷ اسفندماه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: ما هر سال از برگزیدگان آزمون تجلیل می‌کنیم که امسال این مراسم تجلیل همزمان با نمایشگاه بین‌المللی قرآن یعنی اردیبهشت سال ۹۷برگزار می‌شود و به حدود ۳۰۰۰ نفر از برگزیدگان جوایزی اهدا می‌شود. آزمون سراسری امسال در چهار رشته حفظ شامل ۱۵ زیرمجموعه ترجمه و مفاهیم قرآن، معارف اهل بیت (ع) شامل صحیفه سجادیه، نهج‌البلاغه، خطبه فدکیه و انس با قرآن برگزار می‌شود که در مجموع ۲۴ زیرشاخه را شامل می‌شود.